Jovita Bagdonaitė-Mejerienė   |   2013-01-17

Kur geriau ir pigiau kurtis Londone 

  
Kur geriau ir pigiau kurtis Londone

„Tiesa“ nusprendė leistis į kelionę po Londono gyvenamuosius rajonus ir paanalizuoti šio lietuvių pamėgto Jungtinės Karalystės metropoliteno kainos ir kokybės santykį pagal gyvenamąją vietą. Ne paslaptis, kad gyvenamoji vieta Londone reiškia tikrai daug – tai ne tik atstumas ir pinigai, kuriuos paklosite viename iš brangiausių pasaulio miestų, bet ir statusas, kurį vietiniai nustatys pagal tai, kuriame sostinės rajone įsikūrėte.

Londone gyvenamojo rajono pasirinkimą lemia ne tik piniginės storis, bet ir žmogaus gyvenimo etapas. Viengungiams nebus svarbu, ar aplink naująją gyvenamąją vietą yra gerų darželių ir mokyklų. Tuo tarpu būtent pagal tai sau būstą renkasi jaunos šeimos, kurios jau turi vaikų arba jie yra netolimuose ateities planuose.
Pačiame Londone galima rinktis iš daugiau kaip 30 apylinkių (boroughs) ir 118 mažesnių rajonų, tad dažnam atvykėliui būna ypač sunku apsispręsti, nuo ko pradėti. Lietuviams dažnai pagelbėja jau seniau mieste įsikūrę tautiečiai. Tokiu būdu Rytų Londone susibūrė nemaža lietuvių bendruomenė, kurios nariai dažnai kartu nuomojasi didesnius namus.
 
Gailė Čiuladaitė, į Londoną atvykusi beveik prieš metus, pirmosios gyvenamosios vietos ieškojo savo jėgomis, pagal skelbimus. „Vienas iš svarbiausių kriterijų renkantis gyvenamąją vietą Londone man buvo rajono saugumas. Nesinori vakarais po darbo ar pasisėdėjimo mieste grįžti namo su baime – rudenį ir žiemą temsta anksti, tad net ir po darbų grįžtant namo jau būna tamsu. Taip pat man buvo svarbu, kad gyvenamoji vieta būtų arti darbo vietos, nes būtų labai gaila kasdien praleisti 2–3 valandas metro grūstyse“, – apie gyvenamojo rajono pasirinkimo prioritetus pasakojo jauna moteris.
 
Tik atvykus ir gerai nepažįstant sostinės, pašnekovei teko apsistoti Forest Gate’o rajone, netoli Stratfordo. Tačiau ji čia nesijautė saugi, todėl netrukus išmainė gyvenamąją vietą į Hanwellio rajoną Londono vakaruose. „Dabartinis mano gyvenamasis rajonas yra gana šeimyniškas, todėl ir saugus – vakarais ar naktį nebaisu grįžti namo. Rajono minusas – kad tai tarsi atskiras mažas miestelis ir galbūt labiau tinka šeimoms nei jaunimui – jaučiu, kad atitrūkau nuo socialinio Londono gyvenimo“, – „Tiesai“ sakė G. Čiuladaitė.
 
Geriausi iš pigiausių
Didžiausia dilema kyla tuomet, kai Londone nori rasti kokybišką gyvenamąją aplinką už prieinamą kainą. Nenorintiems gyventi nešvaroje ir nuolat krūpčioti iš baimės bei daugiau nei valandą keliauti iki centrinio Londono agentūra „MoveToLondon“ pateikė keletą vertų dėmesio rajonų, kuriuose galima rasti patogesnes ir kartu pigesnes sąlygas gyventi Jungtinės Karalystės sostinėje.
 
Tokie rajonai paprastai būna pigesni dėl kelių priežasčių: šalia jų gali būti prastesnės reputacijos rajonas arba jie yra labiau nutolę nuo gerų transporto susisiekimo taškų ar centrinio Londono. Anot agentūros „MoveToLondon“, tarp pigiausių ir geriausių rajonų dažnai patenka Penge’as, Hornsey, Cricklewoodas, Willesdenas, Actonas, Mill Hillas ar Sydenhamo apylinkės. Jūsų dėmesiui pateikiame penkis geriausius iš pigesnių Londono rajonų, kur galite tikėtis patogesnio ir saugesnio gyvenimo.
 
Sydenhamas – patogus susisiekimas
Tai rajonas, išsidėstęs pietryčių Londone, kuris yra daug pigesnis nei kaimynystėje esantis Dulwichas ir Forest Hillas, galintys didžiuotis ypač gražiomis apylinkėmis. Sydenhamas patenka net į tris savivaldybių apylinkes – Bromley, Lewishamo ir Southwarko – ir priklauso trečiajai transporto zonai.
Sydenhame gyventi patogu dėl puikaus susisiekimo. Traukiniu galima lengvai pasiekti London Bridge’o stotį, o Londono traukiniais bus paprasta nusigauti į Rytų ir Šiaurės Londono rajonus (Whitechapelą, Shoreditch High Streetą, Highbury ir Islingtoną).
 
Sydenhamo rajone netrūksta žalių erdvių.
 
Pagrindinė parduotuvių gatvė šiame rajone negali pasigirti tviskančiomis vitrinomis ir patrauklumu, tačiau ir nėra pati baisiausia mieste. Netoliese galima rasti keletą jaukių alinių ir kavinių, tačiau dauguma šio rajono gyventojų dėl didesnės parduotuvių ir naktinio gyvenimo įvairovės linkę važiuoti į netoliese esantį Crystal Palace‘o rajoną.
 
Nors Londone nuomos kainos keičiasi ypač sparčiai, pagal 2012 metų duomenis, Sydenhame vidutiniškai vieno kambario buto nuoma siekė apie 750 svarų, didesnį keturių miegamųjų namą buvo galima išsinuomoti už pusantro tūkstančio.
 
Willesdenas – stebinantis įvairove
Gyvenimas šiame rajone garantuoja patogų ir greitą susisiekimą su Londono centru naudojantis Jubilee ir Bakerloo metro linijomis. Rajonas patenka į antrąją ir trečiąją transporto zonas. Paprastai kelionė iki Londono centro netrunka ilgiau nei 45 minutes. Pats Willesdenas apima gan nemažą plotą ir, priklausomai nuo gatvės, gali būti labai skirtingas. Geresnė šio rajono pusė yra išsidėsčiusi prie Cricklewoodo, o prastesnė – prie Harlesdeno.
 
Willesdenas išsiskiria savo įvairove.
 
Norintieji apsipirkti šiame rajone gali rasti nebrangių, tačiau nebūtinai patrauklių parduotuvių. Dauguma šio rajono namų yra gan dideli, tad juose įprastai gyvena 6–7 žmonės ir dalijasi būsto išlaidomis. Šiame rajone gyvena nemažai airių, australų, lenkų, Naujosios Zelandijos ar Pietų Afrikos atstovų.
Wilesdeno rajone nedidelį studijos tipo butuką galima išsinuomoti už 700 svarų, vieno kambario didesnio buto nuoma svyruoja apie tūkstantį svarų, o keturių miegamųjų namo nuoma atsieis apie 2 tūkst. svarų.

Hornsey – prabangios kaimynystės pašonėje
 
Hornsey rajonas yra Londono šiaurėje, tačiau svarbu šio rajono nesumaišyti su greta esančiu gan brangiu rajonu – Crouch Endu, nes abi vietos turi tą patį pašto kodą – N8. Pigesnis rajonas yra šiaurės rytinėje dalyje, arčiau Trumpike Lane’o metro stoties. Centrinį Londoną galima paprastai pasiekti traukiniais arba Piccadilly metro linija.
 
Kadangi pats Hornsey rajonas negali pasigirti geromis kavinėmis ar prekybos centrų gausa, pramogų verta ieškoti Crouch Endo ar gražiajame Muswell Hillo rajone.
Hornsey gyventojai gali džiaugtis ūkininkų turgeliais.
 
 
Butų nuomos kainos čia panašios kaip ir Wilesdeno rajone – už erdvesnį vieno kambario butą mokama apie tūkstantį svarų, o už erdvų namą su keturiais miegamaisiais – per 2 tūkst. svarų. Priklausomai nuo gatvės, rajonas patenka į 2–3 transporto zonas ir priklauso Haringey savivaldybės apylinkei.

Penge’as – galimybė turėti erdvesnius namus
 
Penge’o rajonas yra netoli Sydenhamo, todėl ir jo apylinkės yra gan panašios. Čia galima rasti ilgų gatvių su parduotuvėmis, tačiau jos nebūtinai bus vertos dėmesio ar atskiros kelionės. Pagrindinė priežastis, kodėl verta gyventi Penge’o rajone, yra ta, kad šis rajonas įsikūręs tarp dviejų geresnių rajonų – Beckenhamo ir Crystal Palace’o, tačiau būtent Penge’o rajone galima turėti daug erdvesnius namus, negu sau būtų galima leisti šiuose kaimyniniuose rajonuose.
 
Susisiekimas su Londono centru nėra komplikuotas – galima naudotis nacionaliniu traukinių tinklu arba Overgroundo traukiniais. Vienintelis minusas, jog šis rajonas patenka į ketvirtąją transporto zoną, tad bilietams teks išleisti daugiau.
 
Nors Penge’o rajonas negali pasigirti ypatinga aplinka, kaimyniniuose rajonuose galima rasti visko, ko reikia.
 
 
Būsto nuomos kainos šiame rajone gan įkandamos. Vidutiniškai vieno kambario butas atsieis apie 700 svarų, o didesnis keturių miegamųjų namas kainuos apie 1400 svarų.
 
Mill Hillas – mėgstantiems gamtą
 
Nors šis rajonas nuo Londono centro nutolęs kiek daugiau nei anksčiau minėtieji pigesni rajonai, jį galima pasiekti su šiaurine metro linija, ketvirtoje zonoje. Skirtingai nuo kitų pigesnių rajonų, čia galima rasti didesnį geresnių parduotuvių pasirinkimą. Mėgstančius laisvalaikį gamtoje nudžiugins net 55 hektarų dydžio Scratchwoodo parkas.
 
Mill Hillo rajonas – mėgstantiems ramybę.
 
 
Vidutinė vieno kambario nuomos kaina čia siekia apie 900 svarų, keturių miegamųjų namo – per 2 tūkst. svarų.
 
 
 
 
 
  

Žymos: Anglija, Londonas, Gyvenimas Anglijoje, Būstas Anglijoje, Jovita Bagdonaitė-Mejerienė

Komentarai

Naujausi straipsniai