Mantas Petruškevičius   |   2013-02-26

Išpardavimas: namai Liverpulyje – po 1 £

  
Išpardavimas: namai Liverpulyje – po 1 £ Visi dvidešimt siūlomų negyvenamų ir apleistų būstų yra Granby namų trikampyje.

Vos prakalbus apie Anglijos šiaurės vakaruose įsikūrusį Liverpulį, pirmosios žmonių reakcijos dažnai išsiskiria. Vieniems jis asocijuojasi su žymiaisiais Bitlais ir pop muzikos kultūros sostine, kitiems jis neatskiriamas nuo vienos tituluočiausių futbolo komandų Europoje, dar kitiems Liverpulis – vienas didžiausių Anglijos uostų, kuriame kalbama neįprastu ausiai skauserių akcentu.

s metais šis miestas sparčiai populiarėja tarp lietuvių, kurių kasmet čia gyventi, mokytis ar dirbti atvyksta vis daugiau. Pramoninė šiaurės Anglija vilioja ne tik darbais, bet ir perpus mažesnėmis nekilnojamojo turto kainomis, tiek nuomos, tiek pardavimų. Tiesa, pasirodo, kad kartais kainų skirtumas gali būti tiesiog stulbinantis.
 
Visa gatvė – už 20 svarų
Praėjusią savaitę Livepulio savivaldybė paskelbė visiškai netikėtą pasiūlymą naują būstą ketinantiems įsigyti žmonėms. „Netrukus šiame mieste iš savivaldos bus galima įsigyti dvidešimt namų, kurių kiekvienas kainuos po...“ 1 svarą. Tai yra, visos gatvės nekilnojamasis turtas bus parduotas už 20 svarų. Jums tikrai nepasigirdo ir tai nėra spausdinimo klaida. Tokiu neįprastu žingsniu bus siekiama atgaivinti merdinčius miesto rajonus, tiksliau jų dalis, kuriose stūksto ne viena dešimtis apleistų namų užkaltais langais. Mainais už, švelniai tariant, patrauklią kainą naujųjų šeimininkų bus prašoma jų pačių lėšomis susiremontuoti ir kapitališkai atsirestauruoti šiuos namus.
 
Visi dvidešimt siūlomų negyvenamų ir apleistų būstų yra Granby namų trikampyje bei Arnside gatvėje Kensingtono rajone. Tiesa, ši vieta kaip diena ir naktis skiriasi nuo 19 amžiaus sostinėje Londone įsikūrusio jo kilmingojo pusbrolio Kensingtono, kuris šiandien yra laikomas vienu iš prestižiškiausių ir brangiausių rajonų visoje Europoje.
 
Taisomos senos klaidos
 
Po detalesnio tokių planų išdėstymo visuomenei, manoma, kad atlikus privalomu namų renovacijos darbus kiekvieno iš dvidešimties šių namų vertė po keletos metų turėtų siekti ne mažiau nei 70 tūkst. svarų sterlingų. Ši suma kaip vertės orientyras pasirinkta neatsitiktinai, nes dar 2003 metais vykdant visuotinę būstų rekreacijos programą „Pathfinder“ šalies vyriausybė supirkinėjo šiuo namus po 70 tūkst. svarų. Po kelerių metų, neužtekus lėšų, būstų rekreacijos programa žlugo. Didžioji dalis planuotų būstų galiausiai pastatyti taip ir nebuvo, tad liko tik prašvaistyti 2,2 mlrd. svarų sterlingų ir šimtai senų namų užkaltais langais, daugiausia iš jų šiaurės ir vidurio Anglijoje.
Bandydami surasti būdų, kaip namus-vaiduoklius prikelti naujam gyvenimui, Liverpulio savivalda nusprendė leisti juose šeimininkauti naujiems, geriau besitvarkantiems šeimininkams. Pristatęs planus, Liverpulio meras Paulas Brantas neslėpė džiaugsmo, jog taip bent nedidelei gyventojų daliai pavyks padėti išspręsti būsto įsigyjimo problemas: „Tai puiki proga neturintirms galimybės gauti būsto paskolą, tačiau turintiems čia reikalingų statybininko įgūdžių. Šie žmonės nuo šiol galės tiesiogiai prisidėti prie bendruomenės atsinaujinimo.“
 
Iš tiesų, lieka tik pasidžiaugti tokiais neįprastais, tačiau gražiai skambančiais planais atnaujinti ištisas gatves apleistų gyvenamųjų namų. Akivaizdu, kad bandymas pačius gyventojus taip skatinti ne tik susiremontuoti, bet ir kapitališkai atsirestauruoti kone visą gatvę, yra drąsus miesto valdžios žingsnis. Jeigu planai pasiteisins ir naujieji savininkai aktyviai tvarkysis savo būstus, ateityje avarinės būklės namų skaičius turėtų pastebimai sumažėti. Tad programai sėkmingai vystantis, ateityje namų apdailos darbo pasiūlymų, bent jau Liverpulyje, dėl to sumažėti tikrai neturėtų.
 
 
Žlugęs 2003 m. iškeldinimo planas „Pathfinder":
2003 m. pagal „Pathfinder“ programą visoje Britanijoje numatoma nugriauti ir perstatyti tūkstančius senų namų.
 
2,2 mlrd. svarų sterlingų išleista vien tik senų namų supirkimui iš gyventojų bei tolesniam jų nugriovimui.
 
Liverpulio Kensingtono gyventojai itin aktyviai priešinosi priverstiniam iškeldinimui. Dėl ilgai užsitęsusių protestų dalis namų Kensingtone nugriauti dėl to nebuvo.
 
 
  

Žymos: Anglija, Mantas Petruškevičius, Būstas, Būstas Anglijoje

Komentarai

Naujausi straipsniai