Mantas Petruškevičius   |   2015-01-15

Centrinis Londonas – gyvenantiems greitu tempu

  
Centrinis Londonas – gyvenantiems greitu tempu Londono centre gyvenantys lietuviai sutaria, jog tai turi savų privalumų ir trūkumų.

Londonas niekada nenustoja stebinti. Užtenka tik pagalvoti, jog šiame megapolyje jau esate matę visko, ir vos išėjus į gatvę nuomonė čia pat gali pasikeisti, ypač – Centriniame Londone. Kaip ir dera milžiniškiems didmiesčiams, centriniuose rajonuose buriasi turistai, verslininkai, politikai, dirba nemaža sostinės gyventojų dalis. Londono centre gyvena dešimtys tūkstančių čia dirbti atvykusių jaunų profesionalų iš viso pasaulio. Puodeliui kavos „Tiesos“ žurnalistas susitiko su dviem tautiečiais, į Londoną atvykusiais prieš keletą metų ir jau nuo pirmų dienų sėkmingai įsikūrusiais vienu iš pasaulio verslo centrų tituluojamame Londone.

Sėkmingą verslą Lietuvoje sukūręs ir tarp dviejų miestų nuolatos keliaujantis Kastytis (28 m.) Notting Hillo rajone nuomojasi vieno kambario butą (studiją), kuriame apsistoja kas antrą savaitę sugrįžęs į Anglijos sostinę tvarkyti įmonės reikalų.
Netoliese, kitoje Hyde Parko pusėje, gyvena 31-ejų Gintarė, Londone antrus metus dirbanti architekte. „Tiesa“ pakalbino abu pašnekovus ir pabandė išsiaiškinti, kuo gyvenimas prestižiniu laikomame Londono centre skiriasi nuo kitų vietų.
 
– Tikriausiai tenka išgirsti ne vieną susidomėjusių aplinkinių klausimą: tai koks gi tas jausmas gyventi Londono centre?
 
– Kastytis: Taip, vis dar tenka – nors jau rečiau (juokiasi). Draugai ir kolegos mėgsta paklausinėti, kas naujo Londone, kokios spalvos šiemet kalėdinės girliandos Oksfordo gatvėje, kartais tiesiog paprašo parvežti norimą daiktą. Mano santykis su Londonu gali pasirodyti kiek neįprastas, čia apie pusę laiko gyvenu jau antrus metus, kai atskrendu darbo reikalais. Pastaraisiais metais kompanija, kurioje dirbu, sparčiai plečiasi, tad jau kuris laikas tenka nemažai keliauti į nesibaigiančius susitikimus, derybas ir partnerių paieškas. Kas antrą savaitę dirbu įmonės biure Londone. Įmonė nuomoja nedidelį studio butuką Notting Hillo rajone, taigi nereikia rūpintis gyvenimu viešbučiuose. Tai – tarytum kompensacija už dažnus skrydžius ir gyvenimą „ant lagaminų“.
 
Pats gyvenimas Londono centre neabejotinai skiriasi nuo Vilniaus. Čia didesnis tempas, daugiau lekiančių, skubančių žmonių. Man tai išties patinka, kiekvieną laisvą valandą šiame mieste žmonės stengiasi išnaudoti produktyviai. Net jeigu važiuoju metro ar autobusu, per laisvą pusvalandį atrašau elektroninius laiškus, paskaitinėju spaudą ar susidėlioju rytojaus planus. Gyvenant ir dirbant centre dažnos ir ilgos kelionės gerokai sutrumpėja. Iki darbo Mayfairo rajone – vos 10 minučių kelio metro arba pusvalandis rytinio pasivaikščiojimo per Hyde parką. Renkuosi metro arba autobusą dažniausiai tada, kai lauke lyja arba skubu į susitikimą.
– Gintarė: Gyventi pačiame miesto centre tikrai smagu. Ypač kai tas miestas yra Londonas – niekada nemiegantis ir kupinas veiksmo ištisą parą. Gyvenu kitoje Hyde Parko pusėje, nei Kastytis, ne per toliausiai nuo South Kensingtono stoties. Labai mėgstu šią vietą. Su draugais jau kuris laikas nuomojamės butą Kensingtone, persikelti kur nors kitur šiuo metu tikrai nenorėčiau. Kaimynai labai tvarkingi, dauguma jų –į Londoną dirbti atvykę jauni profesionalai su šeimomis.
 
Aš esu architektė, dirbu nedidelėje butiko tipo kompanijoje kartu su dar dvylika kolegų, talentingų architektų iš viso pasaulio. Kiek žinau, dauguma jų taip pat įsikūrę pirmojoje zonoje. Po darbo ir savaitgaliais mielai susitinkame ir nueiname su šeimomis papietauti, į teatrą ar aplankome įdomų renginį. Gyvenant centre daug kur nuvykti užtenka ir dešimties minučių.
 
– Kaip abu teigiate, gyvenimas centre padeda sutaupyti nemažai laiko kitoms veikloms. Kokia jūsų tradicinė diena Londone?
 
– Kastytis: Vadovaujuosi posakiu, kad kuo mažiau turi laiko, tuo daugiau nuveiki. Gyvendamas Londone keliuosi apie pusę septynių, rytais einu į netoliese įsikūrusį sporto klubą arba pabėgioju Hyde Parke. Pusryčiauju darbe, per pietus ir po darbo su kolegomis dažnai nueiname kur nors pavalgyti. Esu prastas kulinaras, todėl namie dažnai negaminu. Kol dar nesu sukūręs šeimos, valgyti ne namuose nėra tokia didelė prabanga, kaip tai būtų trijų asmenų šeimai.
Londone gyvena nemažai pažįstamų ir draugų iš Lietuvos. Su jais susitinkame vakarais po darbo ir aplankome įdomesnius renginius. Stengiuosi nepraleisti savo mėgstamos „Chelsea“ futbolo komandos varžybų Stamford Bridge‘o stadione, su draugais turime įsigiję abonementus.
 
– Gintarė: Mano diena prasideda labai anksti – paprastai šeštą valandą ryto. Vos atsikėlusi važiuoju paplaukioti baseine, šiltuoju metų laiku mėgstu išsimaudyti maudynėms skirtame Hyde Prko tvenkinyje (angl. lido). Dirbu kasdien nuo 8 iki 17:30, bet ne visą šį laiką būnu biure. Keletą dienų per savaitę vykstu pas užsakovus ir įmonės klientus visoje Anglijoje, kartais greituoju traukiniu „Eurostar“ tenka keliauti į susitikimus Briuselyje ar Paryžiuje.
 
Vakarais po darbo mokausi šokti! Netoli „Tottenham Court Road“ su draugu neseniai atradome salsos pamokas, kurias veda puikūs mokytojai iš Kolumbijos. Dienos Londone labai greitai prabėga.
 
– Ne paslaptis, kad nemažai atvykusių užsieniečių stebisi Anglijos buitinėmis sąlygomis, erdvės trūkumu. Namai nedideli, butai dažnai suspausti vienas šalia kito, ypač Londono centre, kur išnaudojamas kiekvienas centimetras. Ar tai pajutote?
 
– Kastytis: Gyvenamieji namai tikrai atrodo labai suspausti. Ir geresnių rajonų namuose vietos ne per daugiausia, nebent tai pasiturinčių anglų ar sėkmingų pasaulio verslininkų aktyviai supirkami namai. Dažniausiai jie būna per tris aukštus, sujungti vienas su kitu ir turi atskirus įėjimus (angl. terraced houses). Panašiame šiuo metu gyvenu, tačiau vietoj trijų aukštų turiu tik vieną (juokiasi). Prieš keletą metų namo šeimininkas atnaujino pastatą, jame seniau buvo įsikūręs nedidelis biuras su butu viršuje.
Vietos nėra labai daug, butas galėtų būti ir didesnis. Šeimai įsikurti būtų ne taip patogu, tačiau, kol gyvenu vienas, vieno kambario, sujungto su virtuve, užtenka. Panašiomis sąlygomis Londono centre gyvena tūkstančiai atvykusių užsieniečių. Čia jie atvažiuoja pradėti karjeros, todėl šeima ir patogumai dažnai lieka antrame plane. Bent jau kurį laiką.
– Gintarė: Sutinku su Kastyčiu. Daugelis mano kolegų taip pat dar nėra sukūrę šeimos. Žmonės Londone nuolatos skuba, užsiėmę savo darbais, karjera bei kitais dalykais gyvenime. Jauni profesionalai nuomojasi namus su draugais, pažįstamais, su panašiu tempu gyvenančiais žmonėmis. Su draugais nusprendėme susikooperuoti ir persikelti į pirmąją zoną. Nors namas nėra didelis, juokais jį vadiname Rytų Europos pilimi, tetrūksta iškelti savo šalių vėliavas lauke. Gyvename kartu su studijų draugais architektais iš Slovakijos, Ukrainos ir Čekijos. Visi studijavome kartu, pažįstame vieni kitus, taigi sutariame puikiai.
 
Namuose vietos užtenka, turime savo atskirus kambarius, tačiau kaip architektai jų dydžiu nesame labai patenkinti (juokiasi). Norėtųsi daugiau vietos, bendros svetainės ir platesnio koridoriaus.
 
Puiku bent tai, kad galinis namo kiemas pakankamai didelis. Jis jungiasi su kaimynų sodu ir turi platų bendrą perėjimą. Pastebėjau, jog dideli, vienas su kitu sujungti kiemai Centriniame Londone vyrauja. Savaitgaliais savo kieme rengiame piknikus, su kaimynais organizuojame suneštinius pietus ir kepame dešreles. Nors namuose vietos nėra tiek daug, kiek norėtume, lauke atsigriebiame su kaupu –dar ir kaimynus pasikviečiame.
 
Kiek teko šnekėtis su kitais centre gyvenančiais draugais, beveik visi susiduria su panašiomis vietos trūkumo problemomis. Tačiau nesiskundžiame. Patogi vieta miesto centre vis dėlto turi daugiau privalumų, negu trūkumų.
 
– Kalbant apie privalumus, ką patartumėte aplankyti ir pamatyti savo rajone?
 
– Kastytis: Aplankyti Notting Hillą siūlau tiek savo draugams, tiek artimiesiems ar pažįstamiems, kurie jame dar nėra lankęsi. Šioje vietoje kartą apsilankę žmonės su malonumu sugrįžta patys. Manau, sutiksite, jog įdomiausia čia savaitgaliais. Didžiulis Portobello gatvės turgus, mažos jaukios parduotuvėlės sutraukia tūkstančius turistų, vietinių ir kitų Londono rajonų gyventojų. „Tiesos“ skaitytojams rekomenduoju būtinai aplankyti Portobello turgų šeštadieniais ir paragauti puikių pusryčių vienoje iš jaukių kavinių. „Brančas“ Notting Hille (angl. brunch – vėlyvieji pusryčiai), ko gero, pats geriausias visame Londone!
 
– Gintarė: Būtinai apsilankykite Kensington Palace soduose. Visais metų laikais jie turi nuostabaus žavesio, net jeigu gėlės ir puikūs sodo augalai nežydi.
 
Jeigu turite laisvą pusdienį, siūlau nepatingėti ir nueiti su draugais ar šeima į Gamtos istorijos muziejų (angl. Natural History Museum) bei Mokslo muziejų (angl. Science Museum). Tiek vienas, tiek kitas nemokami; taip pat Viktorijos ir Alberto muziejus, tačiau šio aplankyti per pusdienį greičiausiai nepavyks.
 
Jeigu mėgstate pasivaikščioti, populiarus maršrutas nuo South Kensingtono stoties iki Hyde Parko tikrai patiks. Apskritai, kad ir kur gyventumėte, mėgaukitės Londonu ir nuolatos atraskite šį miestą iš naujo – nustebsite, kiek nuostabių vietų dar nesate aplankę.
 
 
  

Žymos: Mantas Petruškevičius, Būstas Anglijoje, Londonas

Komentarai

Naujausi straipsniai