Mantas Petruškevičius   |   2014-04-04

Būstų kainos Anglijoje: naujas burbulas?

  
Būstų kainos Anglijoje: naujas burbulas? Vidutiniškai būstui reikia atseikėti apie 170 tūkst, svarų sterlingų.

Klausimai, kurie aktualūs daugeliui Jungtinės Karalystės gyventojų: kodėl būstas čia toks brangus? Ir kas gi čia vyksta su nekilnojamojo turto rinka, ir ar mūsų nelaukia dar vienas kainų burbulas?

 Per metus, iki šių metų kovo mėnesio namai, butai ir kiti gyvenamosios paskirties būstai vidutiniškai pabrango vidutiniškai 5,3 procento. Land Registry's House Price indekso duomenimis,šiandien norėdami įsigyti nuosavą būstą ne sostinėje, vidutiniškai planuokite atseikėti apie 170 tūkstančių svarų sterlingų sumą.Londonas ir toliau išgyvena aukso amžių ir yra kaip niekada pelningas čia jauseniau įsikūrusiems nuolatiniams gyventojams. Per metus kainos sostinėje šoktelėjo net 13,8%, o vidutinio namo kainos vidurkis siekia 410 tūkstančių svarų. Neįtikėtina, tačiau kur nors šalies glūdumoje už tokią sumą galėtumėte įsigytivisus 2su puse namo.
Brangimo pradžia – nuo socialinių būstų
 
Dabar sunku tuo patikėti, tačiau užprogramuotas kainų kilimas prasidėjo dar gūdžiame aštuntajame dešimtmetyje. Tuomet šalį valdžiusios Margareth Thatcher vyriausybė nutarė leisti socialiniuose būstuose gyvenantiems gyventojams iš valstybės perpirkti butus, kuriuos jiems buvo paskyrusi valstybė. Tuomet britai pradėjo nesivaržydami išpirkinėti vieną po kito socialinius butus, prisiminę dar genuose užprogramuotą „mano namai – mano tvirtovė“ socialinį reiškinį. Kiek vėliau prasidėjusi masinė imigracija jau nebesuspėjo koja kojon su nuolatiniu naujų būstų statybų trūkumu, kurio bumą matome šiandien.
 
Iš beveik 25 milijonų gyvenamųjų namų ir butų šiuo metu nuosavame būste gyvena septyni iš dešimties šalies gyventojų. Tarpukaryje tokią prabangą turėjo vos penktadalis. Sukurta milžiniška rinka šiandien verta 5,2 trilijonų svarų sterlingų. Tačiau, kaip jau turbūt pastebėjote, ji nuolatosbrangsta.
Vis dėlto, akivaizdu, kad pabrangimas ne visur vienodas. Aplink Londoną kainos stiebiasi gana ženkliai, jau nekalbant apie nuolat augančiąpaklausą pačiame Londone.Vieni iš „karščiausių“ taškų visoje šalyje šiuo metu yra pietryčių bei rytų Anglija. Tai taip pat teritorijos, kurios nuo sostinės nutolusios ne per toliausiai ir gali būti lengvai pasiekiamos viešuoju transportu. Jose fiksuojamas atitinkamai 7,1% ir 6,2% kainų prieaugis.
 
Šalies geografinis vidurys, dar žinomas kaip Midlandsai,ir kainų skalėje laikosi viduriuko. Čia namų kainų augimaspastaraisiais metaisbuvobemaždu kartus lėtesnis, nei Londone (3,6 – 4,5 proc.).
Vienareikšmiškai pigiausia ir prieinamiausia vieta naujakuriams jau kuris laikas išlieka Anglijos šiaurės rytinis regionas. Land Registry duomenimis, čia gyvenamųjų būstų kainos per metus netgi sumenko 1,3 proc.Jeigu svarstote apie pigesnį pirmąjį būstą, verta pasižvalgyti po Sunderlandą, Rochalde arba Donkasterio miestus. Palyginimui, nemažai lietuvių turintys rajonai šiaurės rytų Londone išgyvena tikrą bumą. Per metus būstai Hackney brango 20,4%, Waltham Forest 18,3 proc. Pietinėje Temzės upės pusėje situacija labai panaši: Lambethe kainos pasisteibė į viršų 16,4 proc.
Ko laukti ateityje?
 
Jeigu kainų skirtumus per ilgesnį laiką laikytume patikimu orientyru, būsto kainos ir toliau turėtų augti.Banko Halifax registruojamas ilgametis namų kainų registras rodo, jog prieš tris dešimtmečius, 1983 metais nusipirkę namusuž vidutinę tuomet £31 621 kainą, gyventojai šiandien už juos jau gali tikėtis gauti £173 000. Ir tai tėra šalies vidurkis – pietuose bei sostinėje Londone kainos augo dar sparčiau.
 
Dar prieš dešimtmetį, 2004 metais dėl tokios sitaucijos buvo pradėta skambinti varpais. Tuometinės leiboristų vyriausybės atstovai teigė, kad per metus reikėtų pastatyti nuo 210 iki 260 tūkstančių naujų gyvenamųjų būstų tam, kad kainos bent šiek tiek stabilizuotųsi.Tačiau per tą laiką žodžiai darbais nevirto, ir statybų buvo vykdoma kone dvigubai mažiau; tai yra, po 115 tūkstančiųnaujų butų ir gyvenamųjų namų per metus. Taigi šiandien iš viso jau reikia apie milijono naujų būstų tam, kad pasiūla atitiktų išaugusią paklausą.
 
Jaunos šeimos – uždarame rate
Kol Anglijos centrinio banko palūkanų normos didinti neplanuojama dar bent metus, o po jų palūkanos turėtų augti palaipsniui ir iš lėto, tol bankai gali siūlyti paskolas būstui labai geromis sąlygomis.Už tai tereikiasumokėti pirminį depozitą, kuris prieš krizę dar buvo juokingai mažas.
 
Tačiau pastaraisiais metais daugelis jaunų šeimų nebeįstengia perkopti per šią bankų iškeltą kartelę. Dėl to susidaro lyg užburtas ratas, kuris svajones gyventi nuosavame name prieinamu tikslu paversti nebeleidžia taip lengvai, kaip anksčiau.Iš viso 3,4 mln. jaunuolių, nuo 24 iki 34 metų amžiaus yra priversti gyventi po vienu stogu su savo tėvais. Prieš dešimtmetį šis skaičius nesiekė ir 800 tūkstančių.Nors šiuo metu valstybė stengiasi vykdyti aktyvias programas, kiek palengvinančias sąlygas jaunoms šiemoms užlipti ant pirmojo būsto paskolos laiptelio, tai tėra lašas jūroje, palyginti su bendru paveikslu.
 
Nekilnojamojo turto rinką gana stipriai koreguoja ir užsienio kapitalas, kuris noriai perkelia finansinius resursus į pelną garantuojančią investiciją. Tai ypač aktualu minint Londoną bei jo priemiesčiuose esančiusbūstus.
 
Taigi, atrodo, kad artimiausioje ateityje įsigyti būstą Jungtinėje Karalystėje nebus paprasčiau, nei tai buvo įmanomapadaryti anksčiau. Parduoti – atvirkščiai. Kol rinkoje viršų ima akivaizdus naujų namų trūkumas, vietiniai gyventojai bet kokia kaina stengsis įpirkti savo pirmuosius namus, o kapitalas iš užsienio tik įžiebs tik daugiau liepsnos į ugnį, tol burbulas neturėtų nustoti pūstis.
 
 
 
  

Žymos: Mantas Petruškevičius, Gyvenimas Anglijoje, Būstas Anglijoje

Komentarai

Naujausi straipsniai