Mantas Petruškevičius   |   2015-01-14

2015: kaip šiemet gyventi taupiau? 

  
2015: kaip šiemet gyventi taupiau? Išlaidų dienoraštis – efektyvus būdas sumažinti realias išlaidas.

Nauji metai – nauji lūkesčiai. Svarbiausiems tikslams įgyvendinti didelių finansinių investicijų dažniausiai neprireikia. Nuo pirmųjų metų dienų pradėti sportuoti, dažniau prisiminti draugus ar tiesiog būti geresniu žmogumi nei pernai – tam būtinos vidinės pastangos. Visiems kitiems, sakytume, buitiniams tikslams per metus įvykdyti vargu ar išsiverstume be materialių išteklių arba finansų.

Tad nešvaistykime laiko veltui ir šiemet savo asmeninius finansus valdykime atsakingiau ir protingiau jau nuo pirmųjų metų savaičių. O tam kartais užtenka tik laiku atplėšti ir perskaityti gautus laiškus kartu su šiais 11 patarimų.
1. Neužmirškite gaunamų laiškų.
 
Ar kada nors esate pagalvoję, kiek finansinių problemų būtų išvengta, jeigu kiekvienas gautas laiškas būtų laiku perskaitytas? Paštu vis dar siunčiama daugelis sąskaitų, bankų išrašų, perspėjimų skolininkams ir netgi čekių už praėjusiais metais permokėtus mokesčius, tad palikti šūsnį neatplėštų laiškų prie durų gali būti nuostolinga.
 
Palikti šūsnį neatplėštų laiškų prie durų gali būti nuostolinga.
 
2. Prekybos agentams ištarkite NE.
Nesvarbu, ar į duris pasibeldė malonios išvaizdos prekybos agentas, ar skambina dar vienas pamėgto prekybos centro atstovas – turėkite drąsos dar pirmosiomis pokalbio akimirkomis pasakyti aiškų „ne“. Nebent, žinoma, planuojate įsigyti siūlomą prekę ar paslaugą. Jeigu prekės neįsigijote iki šiol, greičiausiai jos ir neprireikė. Jeigu vis dėlto susigundėte, neskubėkite ir paieškokite geresnės kainos internete – didelė tikimybė, jog sutaupysite.
 
3. Sekite tiesioginio debeto išlaidas.
 
Dauguma prekes ir paslaugas siūlančių prekeivių jums pirmieji nepraneš, kad baigiasi seniai nebeskaitomo laikraščio prenumerata ar abonementas sporto klube, kurio dar metams net neketinote pratęsti. Kiekvienam Jungtinės Karalystės dirbančiam žmogui vidutiniškai tenka po 70 per mėnesį be reikalo iššvaistytų svarų už nebereikalingas paslaugas laiku nesustabdžius tiesioginio debeto.
 
4. Greičiau grąžinkite paskolas.
Jeigu esate paėmę būsto paskolą ar dar tik planuojate tai padaryti, nepamirškite, jog šiek tiek didesnės mėnesio įmokos per ilgą laiką pastebimai sumažina paskolų naštą. Puikus to pavyzdys: prie vidutinės mėnesio įmokos pridėjus po 20 papildomų svarų per mėnesį, 150 tūkstančių svarų vertės paskola būtų grąžinta per 23 metus vietoj įprastų 25-erių. Be to, per šį laikotarpį sutaupytumėte 4 tūkst. svarų palūkanų.
 
Nežymiai didesnės mėnesio įmokos per ilgą laiką pastebimai sumažina paskolų naštą.
 
 
5. Užmirškite bankomatus.
 
Nėra pinigų – nėra ir pirkinių. Šiai tiesai įrodyti prireikė net mokslininkų, anot kurių, vietoj grynųjų piniginėje nešiotis banko kortelę yra saugiau ne tik tiesiogine prasme. Tai – puikus būdas nepasiduoti pagundai išleisti daugiau pinigų, negu planavote. Psichologai nustatė, jog pirkėjai yra linkę greičiau išleisti piniginėje turimus grynuosius, negu atsiskaitinėdami kortelėmis. Vadinasi, daugiau išleisti ne itin reikalingiems pirkiniams.
6. Veskite finansinių išlaidų dienoraštį.
 
Įspėjame – šis būdas tinka tik stiprios valios žmonėms. Nedaugelis turi laiko ir noro susirašyti kiekvieną išleistą svarą, tačiau tai vienas iš efektyviausių būdų sumažinti realias išlaidas, ypač jeigu kiekvieno mėnesio pabaigoje piniginėje nuolat švilpauja vėjai. Nustebsite išvydę, kiek per mėnesį ar metus išleidžiama nenaudojamiems daiktams, greitajam maistui bei kitiems neplanuotiems pirkiniams.
 
7. Šildymas! Šildymas! Šildymas!
 
Šaltuoju metų laiku būsto šildymo išlaidos kerta per piniginę ne tik Lietuvoje likusiems artimiesiems, nors pragyvenimo lygis Anglijoje aukštesnis, o žiemos šiltesnės. Ekspertai rekomenduoja svetainėje namuose nustatyti optimalią 21 laipsnio temperatūrą, tuščiuose kambariuose – 18 laipsnių. Netgi nedidelis vieno laipsnio skirtumas (tarp 22 ir 21 laipsnio) per metus padės sutaupyti apie 100 papildomų svarų.
 
8. Lojalumas ne visada naudingas.
 
Prisirišti prie vieno prekinio ženklo, elektros, dujų ar draudimo tiekėjo yra tiesiausias kelias į piniginės tuštėjimo metus. Lojalumo programos dažnai tampa ne galimybe sulaukti patraukliausių pasiūlymų, o pirkėjų „užmigdymo“ priemone. Ištikimiausi klientai neretai sutinka su įmonių jiems siūlomomis naujo kontrakto sąlygomis, prieš tai nepasidomėję konkurentų pasiūlymais. Vieša paslaptis, jog didžiausių ir patraukliausių akcijų sulaukia būtent nauji klientai.
 
9. Vairuokite išmintingai.
 
Būdami atsargūs prie vairo per metus galite sutaupyti nemažą pinigų sumą bei sumažinti kelių eismo įvykių riziką. Įrodyta, jog agresyviai ir greitai vairuojant didėja ne tik nelaimingų atsitikimų rizika. Ilgesnėje kelionėje sumažinę greitį nuo 130 km per val. iki 110 km per val. sutaupysite vidutiniškai iki ketvirtadalio kuro sąnaudų, tai yra, apie 25 proc. išlaidų kurui.
Padangų slėgis ir oro kondicionierius salone taip pat turi įtakos kuro suvartojimui. Mažesnis, nei turėtų būti, slėgis padangose gali lemti iki 3 proc. daugiau sudeginamų degalų; oro kondicionierius – iki 8 proc.
 
10. Internete atsikratykite nereikalingų daiktų.
 
Drabužinė pilna seniai vilkėtų rūbų, o batų dėžė lūžta nuo retomis progomis avimų batų? Ne bėda – galite be vargo parduoti savo mantą internetiniuose aukcionuose, tokiuose kaip „Amazon“ ar „eBay“. Taip turėsite progą ne tik apsitvarkyti namus, tačiau ir uždirbti vieną kitą papildomą dešimtį svarų.
 
11. Svarbiausia… giliai įkvėpti prieš perkant.
 
Įsivaizduokite situaciją: esate parduotuvėje, susigundėte naujais abejotino reikalingumo bateliais, nauja suknele bei naujausiojo išmaniojo telefono modeliu. Prieš tokį neplanuotą pirkinį specialistai rekomenduoja pirmiau pabandyti sau atsakyti į tris pagrindinius klausimus: ar daiktas man tikrai reikalingas, ar labai jo noriu ir ar tikrai negaliu jo įsigyti kitur už gerokai mažesnę kainą?
Jeigu į visus šiuos tris klausimus turite aiškų atsakymą, nieko nelaukite ir įsigykite trokštamą daiktą. Jeigu abejonių vis dėlto kyla, bandykite prisiminti, ar tik nebūsite per Naujuosius užsibrėžę tikslo šiemet tapti taupesniais?
 
 
 
  

Žymos: Mantas Petruškevičius, Asmeniniai finansai, Būstas Anglijoje

Komentarai

Naujausi straipsniai