Paulius Valatkevičius   |   2012-03-10

„Mes nepraradom ryšio su Lietuva, mes jį sustiprinome“

  
„Mes nepraradom ryšio su Lietuva, mes jį sustiprinome“
© Asmeninio archyvo nuotr.
R.Freitakaitė sakė, kad JKLJS varomoji jėga - studentai.

Jauni lietuviai, susibūrę į Jungtinės Karalystės Lietuvos jaunimo sąjungą (JKLJS), tiki, kad svečioje šalyje gali būti puikūs savo Tėvynės ambasadoriai. Vienam iš pagrindinių metų įvykių – Studentų suvažiavimui – besirengiančios organizacijos prezidentė Rūta Freitakaitė „Tiesai“ pasakojo, kodėl studijuoti atvažiavusius lietuvius traukia prisijungti prie kitų tautiečių, ką naudingo jie duoda vieni kitiems ir Lietuvai.

– Šį savaitgalį ambasadoje Londone vyks studentų suvažiavimas. Koks šio renginio tikslas?
Studentų suvažiavime dalysimės idėjomis ir plėtosime bendradarbiavimą. Šio suvažiavimo mintis – pristatyti Lietuvą kaip neatrastų galimybių šalį, padiskutuoti, kokių karjeros galimybių jauni žmonės turi Lietuvoje. Norime, kad mūsų nariai išgirstų visas puses, todėl kviečiame daug skirtingų svečių. Nors dauguma lietuvių studentų Jungtinėje Karalystėje studijuoja ekonomiką, vadybą ir verslą, mes stengiamės surinkti kuo platesnę auditoriją ir kviečiame ne vien šių dalykų atstovus.
 
Pavyzdžiui, diskusijoje dalyvaus architektas Lukas Rekevičius, Oksfordo universiteto, LICR, vėžio ir epigenetikos tyrimų laboratorijos vadovas dr. Skirmantas Kriaučionis, Pasaulio lietuvių jaunimo sąjungos prezidentas Kęstas Pikūnas.
 
– Papasakokite apie JKLJS veiklą.
 
– Jaunimo Sąjunga Jungtinėje Karalystėje – jau bene pusę amžiaus egzistuojanti organizacija. Prieš Lietuvai atgaunant Nepriklausomybę, jos nariai dalyvavo protestuose už Tėvynės laisvę bei suorganizavo abiejų šalių premjerių – Margaret Thatcher ir Kazimieros Prunskienės – susitikimą 1991 metų gegužės 19 dieną. Lietuvai atgavus Nepriklausomybę, JKLJS veikla po truputį išblėso. Prireikė penkiolikos metų bei naujos emigrantų bangos, kad lietuvių jaunimas iš naujo susiburtų. Veiklūs Jungtinėje Karalystėje gyvenantys jaunieji lietuviai sąjungą atkūrė 2006 metų balandžio 22
dieną.
Vienydama šios šalies lietuvių jaunimą, puoselėdama lietuvišką identitetą, kalbą bei pristatydama lietuvišką kultūrą britų visuomenei, JKLJS pamažu ima atspindėti tikrąjį jaunų lietuvių, gyvenančių Jungtinėje Karalystėje, veidą, jų norus, tikslus ir vizijas. Prisijungdamas prie šios organizacijos kiekvienas jaunas žmogus randa bendraminčių ir turi galimybę prisidėti prie bendruomenės kūrimo ir lietuvių identiteto išsaugojimo svetur.
 
JKLJS panaši į studentų organizacijas Lietuvoje, tik atstumai tarp mūsų skyrių visai kitokie, todėl tiesiogiai bendrauti yra sunkiau. Geografiškai esame labai didelė organizacija, t. y. mus skiria dideli atstumai. Tokioje organizacijoje labai svarbų vaidmenį atlieka pagrindinis skyrius, kuris rūpinasi mažesniaisiais, o jų yra net 12. Savo ruožtu, mažesni skyriai organizuoja savo renginius ir taip į veiklą įtraukia visus lietuvius, kad ir kuriame mieste jie gyventų. Organizacija skirta visam Lietuvos jaunimui, gyvenančiam Jungtinėje Karalystėje, tačiau joje daugiausia studentų.
 
– Kodėl studentai jungiasi prie tautiniu pagrindu sukurtos organizacijos, o ne įsilieja į jau veikiančių vietinių veiklą?
 
– Prie mūsų organizacijos prisijungia aktyvūs žmonės. Jie dažniausiai dar būdami moksleiviai dalyvaudavo visuomeninėje veikloje Lietuvoje. Tik atvykus į Didžiąją Britaniją nėra lengva iškart prisijungti prie vietinių organizacijų veiklos. Be to, jauni žmonės nori išsaugoti ir savo identitetą.
Išvažiuodami iš Lietuvos prisiklausome visokių dalykų: kad išduodame savo šalį, prarandam ar paliekam Tėvynę. Tai visiška netiesa. Čia patriotiniai jausmai tik sutvirtėja, norime išlaikyti ir stiprinti ryšį su Lietuva. Kiekvienas pradeda nuo dalyvavimo renginiuose, bet galų gale į juos įsitraukia ir pradeda daryti renginius ne tik sau, bet ir kitiems. Mes kiekvienas esame savo šalies ambasadorius ir kuriame Lietuvos įvaizdį, pristatydami ją britams bei kitiems užsieniečiams.
 
– Koks jūsų santykis su kitomis lietuvių organizacijomis, pavyzdžiui, JK Lietuvių bendruomene?
 
– Didžiojoje Britanijoje yra daugybė lietuvių organizacijų, ir tai yra labai sveikintina. Mes kiek galime, tiek bendraujame su kitais. Kalbant apie Lietuvių bendruomenę kaip organizaciją, tai mūsų publikos yra visiškai skirtingos, bet mes mielai prisidedame prie jų veiklos, jeigu tik esame reikalingi. Mūsų Sąjungoje daugiausia yra studentų, jai vadovauja studentai, o bendruomenės reikalais rūpinasi čia jau ne vienerius metus gyvenantys vyresni žmonės. Jie organizuoja labiau tradicinius renginius ir, manau, puiku, nes taip užpildome skirtingas nišas.
 
– Kitų jaunimo organizacijų veikloje dalyvaujantys lietuviai tvirtina, kad Jaunimo sąjunga pastaraisiais metais pritilo...
 
– Pernai metai buvo patys aktyviausi metai JKLJS, surengėme daugiausia renginių. Patikslinsiu, kad mes metus skaičiuojame nuo gegužės iki gegužės, nes būtent šį mėnesį renkame valdybą. Šiemet, reikia sutikti, renginių buvo mažiau, tačiau tai yra natūralus perėjimas prie kito organizacijos gyvavimo ciklo. Mums nebereikia viešinti savo vardo, nes apie mus žino daugybė žmonių. Šiais metais siekiame pagerinti savo pagrindinių bei didžiausių renginių kokybę.
– Kokius renginius organizuoja JKLS?
 
– Mūsų tradiciniai renginiai, vykstantys kiekvienais metais, tapo labai populiarūs. Artėjantis studentų suvažiavimas Londone sutrauks apie 200 dalyvių. Šiemet Lietuviškų filmų naktis su kino juosta apie Tadą Blindą sumušė visus rekordus. Turime ir kultūrinį projektą, kuriame britus ir kitus užsieniečius supažindiname su lietuvių menininkų kūryba.
 
Labai svarbi mūsų veiklos dalis – JKLJS praktika. Bendradarbiaujame su Lietuvos įmonėmis, kurios galėtų JK studijuojančius lietuvius priimti atlikti praktiką. Taip pat rengėme projektą „Lietuvos ateitis“. Kviečiame žymius žmones atvykti pabendrauti su mūsų organizacijos nariais ir papasakoti savo sėkmės istorijas, pavyzdžiui, tokius žmones kaip verslininkas Ilja Laursas, ISM universiteto rektorius Nerijus Pačėsa ir kiti.
 
– Baigę mokslus JK aukštosiose mokyklose jaunuoliai palieka jūsų organizaciją ar išlaiko ryšį?
 
– Mes neprarandam ryšio su jais. Turime alumnų klubą, kuris vienija mums jau nebepriklausančius žmones, bet jie niekur nedingsta. Organizacija nėra tik studentams, ji skirta visam jaunimui, taigi visi, kurie baigę mokslus lieka Jungtinėje Karalystėje, išlieka aktyvūs nariai. Mes bendraujame su jais, jie bendrauja su mumis. Kita vertus, kiekvienais metais į mūsų valdybą ateina daug naujų žmonių, todėl esame labai dinamiška organizacija.
 
– Kitais metais Anglijoje kelis kartus pabrangs mokslas universitetuose. Kokios įtakos tai turės jūsų organizacijai?
 
– Manome, kad gali sumažėti norinčiųjų studijuoti iš Lietuvos, todėl gali sumažėti ir naujų narių mūsų organizacijoje. Kita vertus, studijuoti į JK važiuos labiau motyvuoti lietuviai, nes gauti paskolą padengti mokslo išlaidoms vis tiek bus įmanoma, todėl srautas neturėtų nutrūkti.
 
– Kodėl jūs pati nusprendėte prisijungti prie JKLJS?
 
– Dar besimokydama Lietuvoje aktyviai dalyvavau visuomeninėje veikloje, taigi atvykus į Angliją atrodė normalu tęsti tai, kas jau buvo tapę hobiu. Be to, veikla tokioje organizacijoje pasirodė labai reikšminga ir reikalinga. Prie JKLJS prisijungiau, kai atvykau į Newcastle. Susipažinau su vyresnių kursų studentais, įkūrėme skyrių Newcastle mieste.
 
Aš rūpinausi skyriaus rinkodara, o 2009 metais tapau skyriaus vadove. Per praktiką gyvenau netoli Londono, buvau išrinkta į pagrindinę valdybą. Pernai buvau viceprezidentė, o šiemet tapau prezidente. JKLJS valdyboje yra septyni nariai, jie renkami kiekvienais metais. Šiuo metu organizacija turi 12 skyrių.
 
– Baigusi studijas JK grįšite į Lietuvą ar liksite čia?
 
– Labai geras klausimas, bet dar neturiu atsakymo. Yra 50 proc. tikimybė, kad liksiu JK, yra tokia pati tikimybė, kad grįšiu į Lietuvą. Noriu dirbti pagal specialybę, nes labai daug pastangų ir darbo įdėjau gilindamasi šioje srityje. Jau baigusi mokyklą tvirtai žinojau, ką studijuosiu ir ką noriu veikti gyvenime. Taigi noras siekti karjeros gali palikti mane Anglijoje, sugrąžinti į Lietuvą ar nunešti visai į kitą kraštą, tačiau, kad ir kaip būtų, Lietuva visada išliks mano namai ir gimtinė.
 
  

Žymos: Paulius Valatkevičius, Ambasada, JKLJS

Komentarai

Naujausi straipsniai