Tiesa.com   |   2013-01-02

Londone lankysis Donatas Katkus

  
Londone lankysis Donatas Katkus D. Katkus – žymus altistas, dirigentas, pedagogas, muzikologas, kultūros ir meno veikėjas.

Lietuvos Respublikos ambasada Londone maloniai kviečia dalyvauti susitikime su žymiu lietuvių altistu, dirigentu, muzikologu, kultūros ir meno veikėju – Profesoriumi Donatu Katkumi.

Susitikimas vyks 2013 m. sausio 8 d., antradienį, nuo 18.30 val. adresu Lithuania House, 2 Bessborough Gardens, Londonas SW1V2JE
RSVP tel: 020 7592 2841; email: amb.uk@urm.lt
Donatas Katkus (gim. 1942 metais) – žymus artistas, dirigentas, pedagogas, muzikologas, kultūros ir meno veikėjas.
 
1965 m. baigė Lietuvos valstybinę konservatoriją (alto klasę), 1971 m. – Maskvos P. Čaikovskio konservatorijos aspirantūrą (kvarteto klasę). 1964 – 1969 m. buvo Dvariono dešimtmetės muzikos mokyklos Orkestrinio skyriaus vedėjas, griežė Lietuvos kameriniame orkestre, vėliau – Kompozitorių sąjungos kameriniame orkestre. Nuo 1968 m. dėsto Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, 1995 m. suteiktas profesoriaus laipsnis.
 
1965 m. D. Katkus sukūrė Vilniaus kvartetą ir griežė jame iki 1994 m. Su kvartetu aktyviai gastroliavo Europos, Afrikos, Amerikos, Azijos šalyse, dalyvavo įvairiuose tarptautiniuose muzikos festivaliuose. D. Katkus daug koncertavo ir kaip solistas, suredagavo ir pirmasis atliko daugybę lietuvių kompozitorių ( O. Balakausko, F. Bajoro, A. Rekašiaus, J. Širvinsko, B. Kutavičiaus, B. Borisovo, A. Šenderovo) kūrinių altui, styginių kvartetui, kameriniam orkestrui.
 
1995 – 1999 m. profesorius dėstė vasaros meistriškumo kursuose Vokietijoje, vėliau – Suomijoje ir Ispanijoje.
1994 m. įkūrė Vilniaus savivaldybės Šv. Kristoforo kamerinį orkestrą, kuriam ir šiandiena vadovauja. Nuo 1996 m. su šiuo kolektyvu aktyviai koncertuojama Lietuvoje ir užsienyje.
 
1995 m. D. Katkus pradėjo rengti tradiciniu tapusį Šv. Kristoforo vasaros muzikos festivalį ir ligi šiol yra šio renginio meno vadovas.
 
Nepaprastai didelis ir įvairus repertuaras įrašytas 30 plokštelių ir kompaktinių diskų su Vilniaus kvartetu bei 20 kompaktinių diskų su Šv. Kristoforo kameriniu orkestru. Profesorius visada kupinas naujų idėjų ir sumanymų, aktyviai reiškiasi įvairiose kultūrinio gyvenimo srityse – parašė apie 300 straipsnių muzikos estetikos, interpretacijos teorijos, muzikos semiotikos klausimais, knygą „Lietuvos kvartetas“, scenarijus muzikiniams filmams „Vilniaus kvartetas“ ir „Smuikininkas“, vaidino kino filmuose, skaito paskaitas Lietuvoje ir užsienyje, dalyvauja tarptautinėse konferencijose.
 
D. Katkus yra Lietuvos radijo ir televizijos komisijos narys (nuo 1996 m.), Lietuvos – Airijos draugijos prezidentas (nuo 1998 m.), SOS Kindersdorfo Lietuvos draugijos viceprezidentas (nuo 1999 m.), Lietuvos atstovas Europos Tarybos komitete „Televizija be sienų“ Strasbūre (nuo 2001 m.), taip pat vienas iš nedaugelio atlikėjų – Lietuvos kompozitorių sąjungos narys. Už nuopelnus Lietuvos kultūrai du kartus apdovanotas Lietuvos nacionalinėmis premijomis ir 2003 m. pelnė Pasaulinės intelektinės nuosavybės organizacijos (WIPO) apdovanojimą.
Profesoriaus asmenybės kūrybiškumą gražiai atskleidžia žurnalistė Jurga Čekatauskaitė biografinėje knygoje „Lietuva išėjo iš mados. Pokalbiai su Donatu Katkumi“.
 
  

Žymos: Londonas, Ambasada Londone, Lietuviškas renginys

Komentarai

Naujausi straipsniai